tarihinde gönderildi.

NakitÖde Artık RIHLEKitap’da!

Kıymetli Okuyucularımız,

Kredi kartı ile alışveriş yapmayan okuyucularımız için yeni ödeme hizmetimiz Nakit Öde artık rihlekitap.com’da. Nakit Öde seçeneği ile kredi kartına gerek kalmadan, banka şubesine uğramadan siparişinizin tutarını ödeyebilirsiniz. Nakit Öde seçeneğini nasıl kullanacağınıza dair size kısa bir makale hazırladık.

1. Adım: Siparişi Oluşturma

Mağazamızdan almak istediğiniz kitap/kitapları seçin, ardından ödeme yapmak için Sepeti Göster’e tıklayın. Eğer eklemek/çıkarmak istediğiniz kitap/kitaplarınız yoksa Siparişi tamamlama adımına geçin.

2. Adım: Bilgileri Girme

Siparişin kime ve hangi adrese teslim edileceğine dair sizden istenilen bilgileri girdikten sonra, mesafeli satış sözleşmesini onayladıktan sonra, Ödeme Yap düğmesine tıklayın.

3. Adım: Referans Numarası

Ödeme yap düğmesine tıkladıktan sonra sizi ödeme sayfamıza yönlendireceğiz. Ödeme sayfamızda yer alan kısımlarda Kredi Kartı ile Öde, BKMExpress ve Nakit Öde seçeneklerinin yer aldığı sekmelerden Nakit Ödeye tıklayın. Açılacak sayfada yer alan bilgilerinizi kontrol edin ve sağ tarafta yer alan kutucuğa TC Kimlik numaranızı girin. Ardından aşağıda yer alan Referans Numarası Al düğmesine tıklayın.

Sistem size bir referans numarası üretecek. Bu referans numarasını not alarak herhangi bir PTT şubesine gidin ve UPT ödemesi yapacağınızı belirterek, bankodan sipariş ücretini yatırabilirsiniz. Referans numarası ve hesap ismi bilgileri e-posta adresinize gönderilmektedir. Dilerseniz e-posta adresinizi kontrol edebilirsiniz. Referans numarasına ilgili ücreti yatırdıktan sonra siparişiniz kargo firmasına teslim edilecektir.

Önemli

Referans numarasını aldıktan sonra UPT şubesinde ya da PTT şubesinden işlem yaparken hesap sahibi ismi bölümünde; PayU Ödeme Kuruluşu AŞ olması gerekmektedir.  Sorularınız olursa bize 0 212 531 5030 ya da [email protected] adresi ile ulaşabilirsiniz.

Hayırlı okumalar.

RIHLEKitap.

tarihinde gönderildi.

Bolu Kitap Fuarı’ndayız!

Yer: Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Tarih: 10-13 Mart 2016 Stant: RıhleKitap

Kıymetli Okuyucularımız,

Bolu’da Milli Türk Talebe Birliği ve Bolu Belediyesi ile birlikte tertip edilen, Bolu kitap fuarına, RIHLE Kitap standımıza, Bolu’lu okuyucularımızı bekliyoruz.

Yer: Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi

Tarih: 10-13 Mart 2016

Stant: RıhleKitap

 

tarihinde gönderildi.

Tüm Kitap ve Dergilerde %35 İndirim

Bismillah.

Kıymetli Okuyucularımız,

rihlekitap.com’da yeni bir kampanya başladı. Yeni kampanyamız bir ay boyunca sürecek ve %35 indirim ile tüm dergi ve kitaplarımızı alabileceksiniz. Ayrıca 75TL ve üzeri kitap ve dergi alan okuyucularımıza, siparişlerini kargo bedeli olmadan göndereceğiz. rihlekitap.com’a Akaid’den Fikir’e 11 yeni kitap eklendi. Bu kitapları da %35 indirim ile alabilirsiniz. Bize ulaşmak isterseniz, sağ alt köeşedeki Yardım Menüsünden ulaşabilirsiniz. Bütün Kitaplarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kampanya Koşulları:


 • Kampanya 16 Kasım – 16 Aralık 2015 tarihleri arasında rihlekitap.com, Hızlı Sipariş hattı veya Eyüp’te bulunan satış merkezimizde geçerlidir.
 • Kampanyadan Sosyal Medya Hesaplarımız ve Telefon Çağrısı yolu ile de yararlanabilirsiniz. (Sizin belirteceğiniz e-posta hesabına ödeme bağlantısı gönderilecek veya kapıda ödeme seçeneği ile ürünler adresinize gönderilecektir.)
 • Kampanyada yer alan ürün/ürünler bir başka ürün/ürünler ile değiştirilemez veya paketten çıkartılmaz
 • Tüm Kitaplarda %35 tutarında indirim uygulanmaktadır. İndirimler liste fiyatı üzerinden yapılmaktadır. Fiyatlar KDV dahildir.
 • Ürünlerde herhangi bir sorun oluşursa/varsa tekrar iade edebilirsiniz.
 • Kampanya süresince kullanılan tüm görseller temsilidir.
 • Yurtdışı gönderilerinizde 75TL ve üstü siparişleriniz, ücretsiz kargo kampanyasına dahil değildir.
 • Banka Havalesi seçeneği seçildikten 3 (üç) iş günü içerisinde havalenin yapılması gerekmektedir. Havale yapılmasının ardından e-posta veya telefon aracılığı ile bildirmeniz gerekmektedir.
 • RIHLE Kitap, Kampanyada değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Yeni Gelen Kitaplar


 

İmân-ve-Aksiyon---Necip-Fazıl Sarayın-Kutsalları---Talha-Uğurluel İmamı-Azamın-Beş-Eseri İdeolacya-Örgüsü---Necip-Fazıl Hayat-Felsefesi-Yahut-Yaşamak-Sanatı---Kadir-Mısıroğlu Müslümanca-Düşünme-Üzerine-Denemeler---Rasim-Özderene Müslümanca-Bir-Hayat---İmam-Gazzali

Ehl-i Sünnet Akaidi Ömer Nasuhi Bilmen Semerkand Yayınları İslam Akaid

Dünya-Bir-İnkilap-Bekliyor---Necip-Fazıl

Ana-Hatlarıyla-Hadis---İsmail-Lütfi-Çakan D-_Kampanyalar-RIHLE-Kitap-Görselleri_Set---II_PSD_Tekli---Ön_Hitâbeler---Necip-Fazıl


tarihinde gönderildi.

7. Kocaeli Kitap Fuarındayız

7. Kocaeli Kitap Fuarı

Bismillah.

Bu sene 7.si düzenlenecek 7. Kocaeli kitap fuarında 16 – 24 Mayıs tarihleri arasında B salon B79 numaralı stantta siz okuyucularımızla buluşuyoruz. Kitap fuarı süresince indirimli kitap ve dergilerimize erişebilirsiniz.

Yazarımız Ebubekir Sifil hocanın kitap fuarında okuyucuları ile imza ve söyleşi günüde düzenliyoruz.

[box type=”alert” size=”large” style=”rounded”]İmza ve Söyleşi günü 16 Mayıs Pazar 15:00 – 17:00 arası gerçekleşecektir. [/box]

Tüm okuyucularımızı bekliyoruz.

Kitap fuarı adresi:

7. Kocaeli Kitap Fuarı – İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi – Kocaeli / Türkiye

Bulunduğunuz noktadan yol tarifi almak için: http://j.mp/FuarTarif

tarihinde gönderildi.

Ehl-i Beyt İmamları – Ebubekir Sifil

Soru: Eimme-i İsna Aşeriye denilen zatlar Şii midirler, yoksa Ehl-i Sünnet midirler?

[ayraç]‘ta bugün sizlere Ebubekir Sifil hocanın sana din’den sorarlar I eserinden iktibâs yapıyoruz. Sifil hoca, “Masum İmamlar” sorusunu soran okuyucuya cevap veriyor. Hayırlı Okumalar…1)sana din’den sorarlar I, Ebubekir Sifil, RIHLE Kitap, İstanbul 2009, Sayfa 253-255

[ayraç] | kitaba biraz mola…

Soru


Eimme-i İsna Aşeriye denilen zatlar Şii midirler, yoksa Ehl-i Sünnet midirler?

Cevap


Eimme-i İsnâ Aşer, Şia’nın “masum imamlar” silsilesini oluşturan 12 İmam’dır. Bu imamlar arasında, fırkalaşmanın zuhur ettiği dönemde yaşamış olanların Ehl-i Sünnet’in temel itikadî kabullerine aykırı bir görüşü benimsediği yolunda herhangi bir bilginin Sünnî kaynaklarda yer aldığından haberdar değilim.

SanaDindenSoralar-I - Ebubekir Sifil | RIHLE Kitap | İstikamet Kitapları
SanaDindenSoralar-I – Ebubekir Sifil | RIHLE Kitap | İstikamet Kitapları

Sünnî kaynaklar ve âlimler onların tamamını -tabii ki başta Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (Allah hepsinden razı olsun) olmak üzere- fazilet, üstünlük, ilim, takva ve nesep şerefi ile anmıştır, anmaktadır.2)Örnek olarak Ehl-i beyt imamlarının ez-Zehebî’nin Siyeru A’lâmi’n Nübelâ’sındaki tercemelerine bakılabilir.

Bununla birlikte Sünnî kaynaklar, bu imamlardan herhangi birinden, kendisinin veya mensubu bulunduğu pak silsilenin “ismet”inden bahsettiği, ya da Hz. Ebû Bekr ile Hz. Ömer (r.anhuma)’dan teberri ettiği yolunda herhangi bir bilgi vermez.

Burada bir örnek olması kabilinden şu olayı zikredebiliriz: Sâlim b. Ebî Hafsa şöyle demiştir: “Ebû Ca’fer (Hz. Hüseyin (r.a.)’in torunu Muhammed el-Bâkır) ve oğlu Ca’fer’e (Ca’fer es-Sâdık), Ebû Bekr ve Ömer hakkında ne düşündüğünü sordum; şöyle dediler: “Ey Sâlim! O ikisini sev; onların düşmanlarındansa uzaklaş! Zira onlar hidayet imamları idiler.3)İbn Asâkir, Târîhu Dimaşk, LIV, 285; el-Mizzî, Tehzîbu’l-Kemâl, V, 80; ez-Zehebî, Siyeru A’lâmi’n-Nübelâ, IV, 402.

[box type=”alert” size=”large” style=”rounded”]Burada dikkat çekilmesi gereken bir nokta var: Rivayette soruyu sorduğu nakledilen kişi bir Şii’dir. Keza bu rivayeti ondan nakleden Muhammed b. Fudayl da Şii’dir.[/box]

Öte yandan -İmam Ebû Hanîfe ile Muhammed el-Bâkır veya Ca’fer es-Sâdık arasında olduğu gibi- Sünnî imamlar ile Ehl-i Beyt arasında, birincilerin ikincilere hürmeti temelinde sıcak ilişkiler bulunduğunu biliyoruz. İtikadî sahada aralarında herhangi bir ihtilaf bulunsaydı, elbette böyle bir ilişki söz konusu olmazdı.

“12. İmam” olarak kabul edilen Muhammed el-Mehdî, Ehl-i Sünnet’e göre ya hiç doğmamış ya da küçük yaşta ölmüştür. Babasının mirasının 7 yıl bekledikten sonra kardeşi (Ca’fer b. Ali) tarafından alınması, Hasan b. Ali el-Askerî‘nin Muhammed el- Mehdî adında bir çocuğunun dünyaya geldiği iddiasını boşa çıkarmaktadır.

Dipnotlar   [ + ]

1.sana din’den sorarlar I, Ebubekir Sifil, RIHLE Kitap, İstanbul 2009, Sayfa 253-255
2.Örnek olarak Ehl-i beyt imamlarının ez-Zehebî’nin Siyeru A’lâmi’n Nübelâ’sındaki tercemelerine bakılabilir.
3.İbn Asâkir, Târîhu Dimaşk, LIV, 285; el-Mizzî, Tehzîbu’l-Kemâl, V, 80; ez-Zehebî, Siyeru A’lâmi’n-Nübelâ, IV, 402.
tarihinde gönderildi.

İndirim Günleri Başladı!

10 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında tüm kitaplar %30 indirimli! İstediğiniz kitaplardan kendinize set oluşturabilir ve %30'a varan indirimden faydalanabilirsiniz. Ayrıca 75,00TL ve üzeri kitap alımlarınızda Aynı Gün kargo ücretsiz.

rihlekitap.com’da 10 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında tüm kitaplar %30 indirimli!

İstediğiniz kitaplardan kendinize set oluşturabilir ve %30’a varan indirimden faydalanabilirsiniz.  Ayrıca 75,00TL ve üzeri kitap alımlarınızda Aynı Gün kargo ücretsiz.

Kampanya Koşulları

 • Kampanya rihlekitap.com veya Eyüp’te bulunan satış merkezimizde geçerlidir.
 • Kampanyadan Sosyal Medya Hesaplarımız  ve Telefon Çağrısı yolu ile de yararlanabilirsiniz. (Sizin e-posta adresinize ödeme bağlantısı gönderilecek veya kapıda ödeme seçeneği ile ürünler adresinize gönderilecektir.)
 • Kampanya 10 Nisan – 3 Mayıs tarihine kadar geçerlidir.
 • RIHLE Kitap Yayınlarında %30 ve Diğer yayınevlerine ait kitaplarda (Hayatu’s-Sahabe, İbret Işıkları, Hangi Osmanlı vd. kitaplar) %20 indirim uygulanmaktadır. İndirimler liste fiyatı üzerinden yapılmaktadır. Fiyatlara KDV dahildir.
 • Ürünlerde herhangi bir sorun oluşursa/varsa tekrar iade edebilirsiniz. İade koşulları için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
 • Kampanya süresince kullanılan tüm görseller temsilidir.
 • Banka Havalesi seçeneği seçildikten 3 (üç) iş günü içerisinde havalenin yapılması gerekmektedir. Havale yapılmasının ardından e-posta veya telefon aracılığı ile bildirmeniz gerekmektedir.
 • Tek seferde 75,00TL ve üzeri alışverişlerde Aynı gün Ücretsiz kargo kampanyasından sadece Kargo Adresi Türkiye olan okuyucularımız yararlanabilmektedir. rihlekitap.com, Sosyal Medya veya telefon aracılığı ile saat 14:00’a kadar yapılan alımlar aynı gün kargoya verilecektir. 14:00’dan sonra yapılan alımlar ertesi gün kargoya verilecektir. (GMT+2)

tarihinde gönderildi.

Allah’ın Değer Vermesi, Ölçü Değil Midir? – Merhum Salim Öğüt

Modern Bir Din Projesinin Tenkidi - Salim Öğüt (Prof. Dr.)

Tenkid Okumaları başlığı altında yayınladığımız bu yazı Merhum Salim Öğüt hocanın Modern Bir Din Projesinin Tenkidi kitabının Sahih Dini Tahrif Etme Projesi başlıklı bölümünde geçen bir bölümdür. Mezkûr kitapta Salim Öğüt hoca. Yaşar Nuri Öztürk’ün görüşlerini tenkid ediyor. 1)rihlekitap.com editörü

[dropcap]T[/dropcap]arih boyunca dindar insanlar, Allah katında değerli olmanın yolunu aramışlar ve gerçek değerin de bu olduğuna iman etmişlerdir. Çünkü Yarattığı mahlûkata hiçbir şekilde muhtaç olmayan o üstün güç sahibi Hz. Allah (cc), hiçbir bir surette kulu ile menfaat ilişkisine girmez.2)Salim Öğüt, Modern Bir Din Projesinin Tenkidi, Rıhle Kitap, İstanbul 2013, 2. Baskı, Sayfa 88-89

Kulundan herhangi bir beklentisi olmaz. Dolayısıyla kuluna değer vermesinin ölçüsü kesinlikle bir çıkar ilişkisi değildir. Hal böyle olunca, bundan daha nezih, bundan daha nesnel bir değerlendirme tasavvur edilebilir mi? Diğer taraftan Hz. Allah (cc), yarattığı kulunu herkesten daha iyi bilmekte, sadece yapıp ettiklerini değil, bu fiillerini ve amellerini hangi niyetle yapıp ettiğini de bilmektedir.

Salim Öğüt (Prof. Dr.)
Salim Öğüt (Prof. Dr.)

Yeryüzünde Allah’tan (cc) başka bu güce sahip başka bir varlık var mıdır? Dolayısıyla onun değerlendirmesinden daha isabetlisini bulmak mümkün müdür? Öyleyse o değerlendirmeye itibar etmemek neden? Ayrıca kulu ile çıkar ilişkisine girmekten münezzeh olmanın yanı sıra kulunun kalbinden geçen niyetini de bilen Hz. Allah’ın (cc) değer verme ölçülerini de bilmekteyiz: Her şeyden önce kendisini tanıma ve ona karşı nasıl bir tutum alınması gerekiyorsa öylece davranmak, ardından doğruluk, dürüstlük, ahde vefa, emanete riayet, cömertlik, hak ve hukuka riayet, aciz ve fakirleri gözetme, iffetli ve namuslu olma gibi bütün ahlaki hasletler ve insanî güzellikler…

[box type=”note”]Bu saydıklarımız ve sayamadıklarımız içinde Öztürk3)Yaşar Nûri Öztürk. rihlekitap.com editörü’ü rahatsız eden veya tatmin etmeyen husus nedir ki, tarih boyunca İslam beldelerinin tamamında benimsenmiş olan en temel “değer kriteri”ni ters yüz etmek istiyor ve değersiz buluyor?[/box]

Bu tutumun Allah katındaki karşılığından geçtik, yani insanı dinden de imandan da çıkaran yanını Allah’a havale ettik, akıl ve mantık açısından nasıl bir açıklaması olduğunu merak ediyoruz. Bu gezegende, insan denen varlıkla çıkar ilişkisinden Allah (cc) kadar müstağni olabilecek başka bir varlık mevcut mudur ki, Allah’ın (cc) değerlendirmesine değil de onunkine itibar edelim. Ayrıca Allah-insan arası bir değer ölçüsü olması gereken dindarlığı insanlar arası bir değer ölçüsü olmaktan çıkartmamızı tavsiye eden aklı karışık müellif, bu konudaki sözünü toparladığı noktada yine konunun asıl can alıcı noktasını karanlıkta bırakmayı yeğlemiş gözükmektedir.Modern-Bir-din-projesinin-tenkidi-rihlekitap-sitesi-icin-500x500

Çünkü bu cümlenin sonunda da o beklenen açıklamayı yapmamış; yani “insanlar arası bir değer ölçüsü” olarak neyi belirleyeceğimizi belirtmemiştir.Bu da gösteriyor ki müellifin derdi problem çözmek ve ölçü koymak suretiyle okurlarına yardım etmek değil, çözümsüzlük ve ölçüsüzlük üzerinden kendi akıl karışıklığını onlara da bulaştırmaktır.

Dipnotlar   [ + ]

1.rihlekitap.com editörü
2.Salim Öğüt, Modern Bir Din Projesinin Tenkidi, Rıhle Kitap, İstanbul 2013, 2. Baskı, Sayfa 88-89
3.Yaşar Nûri Öztürk. rihlekitap.com editörü