Moderne Nasihat – Murat Türker

19.44  15.55 

RIHLEKitap | İslam Düşüncesi Kitaplığı

Eserin Orjinal İsmi: Moderne Nasihat


Bir Hak dostu, belki biraz da tevâzu ile, ötedeki tek sermayesinin, Huzur’a çıktığında, “Dinini tahrif edip bozmadım Yâ Rab!” diyebilmek olduğunu, en azından bunu diyebilmeyi ümit ettiğini ifade eder. Arka Kapak’tan


Görsel temsilîdir. 


Karton Kapak | İstanbul, 2011 | 1. Baskı | 356 Sayfa

Stokta yok

Karşılaştır
“Def-i mefâsidin, celb-i menâfiden evlâ olduğu” kâidesi, usul kitaplarında kaldığı takdirde, böylesine temel koyucu bir prensibi hayatın dışına itme hacâletini yüklenmiş olacağız. Kimi analizlerin Tanzimat’la başlattıkları ama vâkıaya bakıldığında kökleri daha önceye dayanan bir modernizasyon projesine mâruz kalmış olmanın üzerimizdeki en belirgin tesiri, çoklarımızda var olan kafa karışıklığı veya zihin bulanıklığıdır.

Doğru ile yanlışın bu ölçüde iç içe geçtiği, Hak ile bâtılın aynı menfezden üzerimize boca edildiği, hayatın belli kompartımanlara ayrılarak, belli alanların dinin müdahalesine bilinçli olarak kapatıldığı bir devri idrâk ediyoruz. Yalanın da sıdk kadar kendini ifade imkânı bulduğu böylesi bir vasatta, zihin iklimimizdeki tozu ve gubarı silkelemeden hayra yönelirsek, niyetimiz sâlim olsa da, ‘yaparken yıkan’ birileri olmaktan kurtulamayabiliriz.

Bir Hak dostu, belki biraz da tevâzu ile, ötedeki tek sermayesinin, Huzur’a çıktığında, “Dinini tahrif edip bozmadım Yâ Rab!” diyebilmek olduğunu, en azından bunu diyebilmeyi ümit ettiğini ifade eder. Bu nidânın ehemmiyetini anlamak istediğimizde, bunca imkân ve kalabalığa rağmen, İslâmî şuur bağlamında niçin bu ölçüde yaya kaldığımız üzerinde ciddi anlamda kafa yormamız gerekecektir.

Kitabın İç Sayfaları ve Takdimi


Ağırlık 0.338 kg
Stok kodu: 9786055634148 Kategoriler: Etiketler: , ,
Updating…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.