Peygamber Evinin Hanımları – Kolektif

123.00  75.00 

Hz. Peygamber (sas), her konuda olduğu gibi aile hayatında da müminler için üsve-i hasenedir. Onun aile hayatı hakkındaki bilginin günümüze ulaşmasında, eşlerinin önemli katkıları olmuştur.
Müminlerin anneleri olan eşlerinin hayatlarını öğrenmek, onların İslâm tarihindeki yerlerini tespit etmek, kadınların İslâm’daki konumlarını ortaya koyma bakımından da önemlidir. Bundan dolayı Hz. Peygamber’in (sas) hayatı, evlilikleri, hanımlarına karşı tutumu ve hanımlarının hayatı Müslümanların ilgisini çekmiş ve konuyla ilgili bazı makale ve kitaplar yayınlanmıştır.
Son dönemde müminlerin annelerinin hayatı akademik ilgi görmeye başlamış ve Hz. Peygamber’in (sas) eşleri, lisansüstü tezlere konu olmuştur. Sekiz araştırmacının müminlerin anneleriyle ilgili yaklaşık 10 yıllık süreçte ortaya koydukları çalışmalar daha önce yayımlanmıştı [Müminlerin Anneleri, Siyer Yayınları, İstanbul 2017]. Elinizdeki kitap, akademik çalışmanın gözden geçirilmesi, tekrarların çıkarılması, metinlerin okunmasını kolaylaştıracak şekilde yeniden ele alınması ve dipnotların çıkarılması suretiyle yeni bir formatta hazırlanmıştır. Çalışmanın sonuna yararlanılan kaynaklar konulmuş olup dipnotlara ulaşmak isteyen okuyucu ve araştırmacılar Müminlerin Anneleri adlı esere bakabilirler.
“Peygamber, müminlere kendi canlarından daha önce gelir. Onun eşleri de müminlerin analarıdır.” (Ahzâb 33/6).
Bu çalışmanın, Hz. Peygamber’i, onun aile hayatını, eşlerini ve İslâm’ın kadınlara bakışını ortaya koyması ümidiyle…
Prof. Dr. Adnan DEMİRCAN
Dr. Öğr. Üyesi Ömer SABUNCU1. Hatice bint Huveylid – Ömer Sabuncu
2. Âişe bint Ebî Bekir – Ömer Sabuncu
3. Hafsa bint Ömer – Fatma Ateş
4. Hz. Sevde, Hz. Zeyneb, Hz. Meymûne – Emine Peköz, Serap Toğuşlu, İbrahim Yardım
5. Ümmü Seleme – Suzan Yıldırım
6. Ümmü Habîbe – Emine Peköz
7. Zeyneb bint Cahş – Serap Toğuşlu
8. Hz. Cüveyriye, Hz. Reyhâne, Hz. Mâriye – Emine Peköz, Mehmet Salih Gündüz
9. Safiyye bint Huvey – Ömer Sabuncu

Stokta

Karşılaştır
Updating…
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.